Osobnosti Česka v pražském Kaiserštejnském paláci na zážitkovém levandulovém brunchi



❖ VIDEO: Jak hubne Leona Machálková? Vepřové koleno v jejím jídelníčku nechybí

❖ Zkrášlovací rituály Leony Machálkové: Na krásné blond vlasy a zdravé hlasivky má tajný recept

❖ Odrovnala si kolena a musela skončit s oblíbeným sportem: Kila, která nabrala v Egyptě, Kamila Nývltová shazuje jinak

❖ Z hvězdy Zlaté labutě bylinkářkou. Šárka Krausová pěstuje levanduli a ujíždí na éterických olejích

Herečka Šárka Krausová se nechala hýčkat produkty z unikátní chodouňské levandule

Dvojnásobná maminka Jana Adamcová prozradila, co jí zabírá na potíže s usínáním. Na co nedají dopustit známé mámy?

 

Klára Doležalová

Nakolik se obracíte při zdravotních neduhách svých nebo kdysi svého syna či při pracovním vyčerpání na alternativní medicínu a bylinky? Kdy a jak vám pomohly?

Jak plynou roky, musím přiznat, že se k přírodním lékům  přikláním stále víc. Nejvíce jim dávám přednost v prevenci onemocnění a pak také když někdo z nás trpí vleklými, chronickými problémy. Tam musím říct, že jsem ještě nešlápla vedle. Bylinky a léčba jimi jsou staré jak lidstvo samo. A znáte to rčení že nic nového už nikdo nevymyslí,  pouze se vracíme k tomu, co jsme už zapomněli :-)

 

Leona Machálková

Nakolik se obracíte při zdravotních neduhách svých nebo kdysi svého syna či při pracovním vyčerpání na alternativní medicínu a bylinky? Kdy a jak vám pomohly?

Většinou se snažím zdravotních neduhů vyvarovat a proto se snažím podporovat imunitu a vlastně dbát na prevenci. K tomu mi pomáhají nejrůznější bylinky, ať už šalvěj, heřmánek, levandule, zázvor a další, které popíjím a také např. používám ráda nejrůznější esenciální oleje k aromaterapii. Samozřejmě, když přijde nepohoda, nejdříve se snažím vše řešit přírodní cestou. Když se dostanu jak se říká do mrtvého bodu, po poradě s lékařem volím léky.

 

Michaela Gemrotová

Nakolik se obracíte při zdravotních neduhách svých nebo kdysi svého syna či při pracovním vyčerpání na alternativní medicínu a bylinky? Kdy a jak vám pomohly?

Nedám na přírodu dopustit.

Pro mě je základ prevence a v té jsou bylinky absolutní špička. Řeším imunitu opravdu hodně i u Anežky a sahám v tomto případě jen po přírodě.

Léta letoucí nedám dopustit na levanduli, ale co jsem poznala Levanduli Chodoňskou, vzalo to úplně jiný rozměr. Esenciální olej si Anežka na spaní vyžaduje. To že uklidňuje, tomu Anežka moc nerozumí, ale nádherně voní a to jí baví.

Já nedám dopustit na harmonizovanou vodu, čaj, esenciální olej, andělské kapky, balzám…. A co si budeme povídat, po celém dni na nohou není ani levandulové prosecco od věci ☺

 

Miriam Chytilová

Nakolik se obracíte při zdravotních neduhách svých nebo kdysi svého syna či při pracovním vyčerpání na alternativní medicínu a bylinky? Kdy a jak vám pomohly?

Mám štěstí, že jsem poměrně zdravá. Ale když mám nějaké zdravotní obtíže - bolesti hlavy, břicha, nejprve se snažím vždy využít k léčbě bylinky. Na zahradě si pěstuji mátu, na jaře sbírám květy bezinky. No a teď jsem objevila "Levandulové údolí", což je česká značka, která vyrábí úžasné produkty z levandule. Ta  mě pomáhá při pracovním přetížení. Dávám si na spánky a na tepny na rukou kapičky oleje a moc to pomáhá. Člověk se cítí, jako na rozkvetlé louce..

 

Jana Adamcová

Používala jste nebo používáte na zdravotní neduhy svých dětí bylinky?

Používám takové ty bylinkové přípravky. A první po čem sáhnu, když jsou nemocné, jsou bylinkové čaje.

Je nějaká bylinka, která u vás nemůže chybět?

Tymián a tymiánová mast na kašel či bolest v krku nebo na hrudi při nachlazení, což uvolňuje zahlenění. A pak máta při rýmě. 

Jakou máte zkušenost s levandulí?

Levanduli já mám moc ráda. Esenciální olej používám každý večer před spaním, protože mám celý život problémy s usínáním.

 

Radka Fišařová

Co vy a bylinky?

Já mám svoje oblíbené bylinky a přidávám je do všeho. A ty, co pěstuju doma na okně, tak někdy i okusuju 😊 A vždycky si s mojí sestrou děláme legraci, co že to jsme za zvířátka. Mojí velmi oblíbenou bylinkou je bazalka. A potom musím říct, že co u mě doma opravdu voní, je právě levandule. Asi je to tím, že mám francouzský koncertní program a levandule a Francie jdou ruku v ruce. Levandule to je opravdu bylina, která mě neuvěřitelně uklidňuje.

Takže se nebojíte při běžných nemocech sáhnout po bylinkách a to i u syna?

Vůbec ne. Vím, že některé jsou třeba silnější. Já sama jsem v minulosti měla reakci na heřmánkový čaj, který pro mě není úplně ideální. Ale jinak si myslím, že když se najde ta správná kombinace, tak jsou ty bylinky zázračné. A je to prostě příroda, což je pro nás to nejlepší, tak proč by ne pro děti.

Máte jiné zkušenosti s alternativní medicíno?

Zajímaly mě vždycky spíše alternativní cesty a bylinky, než ty ryze chemické. Ale to začíná už u duševní a psycho hygieny, u nastavení myšlení a vnímání světa. Vždycky jsem byla velkým příznivcem homeopatie a akupunktury či čínské medicíny.

 

Martina Preissová

Jaký je váš vztah k bylinkám?

Já miluju bylinky. Bylinek mám plnou zahrádku bylinek. A třeba konkrétně levanduli se výborně daří ve Znojmě, odkud pocházím.

Léčíte zdravotní neduhy svých synů bylinkami?

Léčím a je to vždycky ta první volba, po které sáhnu. Všechno to u nás „frčí“ ve velkém. Ale musím zaklepat, naše děti moc nemocné nebývají. Takže bylinky spíše používám na krásu.

Jaká bylinka u vás opravdu nesmí chybět?

Levandule ve skříni, kopřivový čaj na jaře na detox, a pak miluju heřmánek a šípky.

Jaká je vaše zkušenost s alternativní medicínou?

Chodila jsem na akupunkturu, která mi vždycky velmi pomohla. Miluju aromaterapie a masáže. Je to vždycky ta první varianta, ke které se uchýlím.

 

Marian Vojtko

Jaká je vaše zkušenost s levandulí?

S levandulí zkušenost mám, ale s tou, kterou si kupuju vždycky na jaře a vysázím jí kolem domu. To mi doporučila maminka a i jsem si to vyčetl, protože mám všude hodně hmyzu. A díky levanduli mám celé léto klid. Ale samozřejmě mám zkušenost i s levandulovým čajem, který mi večer vaří moje přítelkyně, abych usnul.

Jiné bylinky doma používáte?

Moje maminka, která je zdravotní sestra, mi vždycky dělá takový bylinkový mix, kde nechybí například kopřivy, a to si zalívám. Dávám si ten čaj a věřím jí, že tam žádné jedovaté byliny nenamíchá 😊 A pak často piju šalvějový čaj na hlas a na krk. Ale to mám spíše takové hypochondrické, vždycky když mě lehce bolí v krku, tak hned piju čaj a pomáhá mi. A pak ještě doma pěstuju rýmovník. A co se levandule týká, tak jsem přesvědčený o tom, že ten levandulový čaj na spaní opravdu funguje a to jak na mě, tak na mojí přítelkyni.

 

Nela Boudová

Jaký máte vztah k bylinkám?

Já jsem myslím takový exot, já se neléčím vůbec. A děkuju pánu Bohu, že se léčit nemusím. Používám vonné oleje, ale ty používám spíše pro takové nakopnutí nebo že mi to dělá hezky na duši. Ale nemůžu říct, že bych byla typ, který si míchá bylinky. Když to ke mně přijde, tak si to moc ráda dám.

Když byly vaše děti malé, používala jste při jejich léčbě bylinky?

Nechci, aby to znělo „nabubřele“, ale moje děti byly nemocné tak 2x za dětství, nikdy neměly antibiotika. Myslím si, že je to tím, že mají dobré geny a žily v hezkém prostředí a nemoce na ně neskákaly. Takže se přiznám, že už si nevzpomínám, jak jsme to řešili. Ale vzpomínám si, že můj syn měl první lokální antibiotika v devatenácti letech, když měl z bazénu v cizině zánět v uchu. Ale jinak nikdy jsme žádná antibiotika nebrali.

Máte nějaký vztah k levanduli?

Ano, k levanduli mám obrovský vztah. Mám jí na zahradě hodně. Mám jí v šatníku, mám jí všude a tu vůni mám nesmírně ráda. Používám oleje. A tady jsem ochutnala levandulový čaj, který mám v tomhle hrníčku a přijde mi to úžasný.

 

Iveta Kořínková

Jaká je vaše zkušenost s bylinkami?

Protože pocházím z Moravy, tak moje babička vždycky dělala kopřivový čaj. A nejen, že jsme ho používali na pití, ale taky jsme si v něm myli vlasy, abychom je měli krásné. Sbírali jsme také heřmánek. A pak jsme ho prodávali i do bylinek. Ne, že bychom s tím podnikali, ale jako děti jsme si s tím přivydělávaly.

Svojí dceři dáváte bylinky při zdravotních neduzích nebo na posílení imunity?

Určitě ano. Mám ráda bylinkové čaje. Nejlépe v čisté podobě, aby byly přírodní, bez příměsi čehokoliv chemického. Bylinky jsou u nás prvním záchytným bodem.

A co vy alternativní medicína?

Zkoušeli jsme konopné kapky a nyní i tady tyto levandulové a jsem nadšená. Partner má problémy se spánkem a myslím si, že by mu mohly pomoct.

 

Vendula Křížová

Jaký máte vztah k bylinkám?

Moc kladný a řekla bych, že čím dál tím lepší. Já jsem v Chodouni dokonce i před dvěma lety byla, protože jsme se s kamarádkou dozvěděly o Levandulovém údolí. Přivezla jsem si odtamtud nejen spoustu zajímavých produktů. Ale i přímo sazenice levandule, protože já byliny pěstuju a levandule nesmí chybět. Mám jich několik druhů, mám je i na chalupě. A levandule má harmonizují a opojnou vůni a myslím si, že její účinky ještě nejsou ani zdaleka doceněné.

Dávala jste bylinky i svým dětem?

Když byly malinký, tak jsem byla velmi opatrná, protože nejsem léčitel, abych dokázala sama nějak bylinky ordinovat. Ale děláme si bylinkové čaje.

Saháte při svých zdravotních neduzích nejdříve po bylinkách?

Já bezesporu ano. Sbírám kopřivu, jitrocel, černý bez, lipový květ….

Jak vás oslovuje alternativní medicína?

Pro mě to je příroda, jsou to přírodní zdroje, které jsou pro mě téměř nevyčerpatelné. Kam se člověk podívá, tak tam nám příroda léky nabízí, takže já nejraději se uchyluji k přírodním zdrojům.

 

Šárka Vaculíková

Jaký máte vztah k bylinkám?

Velmi vřelý. Já zbožňuji aromaterapii od dětství, protože moje maminka nám dávala oleje do aroma lampy, když jsme byli nemocní, takže jsem na to zvyklá. Levanduli obzvlášť miluji. Minulé léto jsem levanduli začala pěstovat na zahradě, ale bylo jí opravdu hodně, tak jsem přemýšlela, co s ní. A zjistila jsem, že z ní jde vyrobit i levandulový sirup. Vyrobila jsem ho asi deset litrů moc jsme si ho zamilovali.

Máte vztah k alternativní medicíně?

Zajímá mě a rozhodně jsem k ní nakloněná. Ne, že bych byla nějaký velký odborník, ale rozhodně mám ráda tyto alternativní cesty ke zdraví a přírodní způsob života. Takže když se něco nového dozvím, tak jsem za to vděčná. Moc se mi líbí myšlenka Centra tradičních slovanských bylin.

 

Hanka Kynychová

Nakolik se obracíte při zdravotních neduhách svých nebo kdysi svého syna či při pracovním vyčerpání na alternativní medicínu a bylinky? Kdy a jak vám pomohly?

Bylinky používáme doma hojně. Na jaře sbírám mladé kopřivy, z kterých pijeme celá rodina detoxikační čaje. Čaje připravuji také s z listů jahodníku nebo černého rybízu. Na podzim dělám bezový sirup, na jaře pak pampeliškový. Když je u nás doma někdo nemocný, včetně dětí, tak dáváme do místnosti na noc rozkrájenou cibuli. Na bolest v krku kloktáme šalvěj a pijeme šalvějový čaj. Oblíbila jsem si také vyplachovací konvičku na slanou vodu.
V období menopauzy jsem se také obrátila na bylinky. Vsadila jsem na kontryhel a kotvičník. Co se týká levandule, tak tu jsem měla doposud jako dekoraci na zahradě. Po té co jsem navštívila Levandulové údolí a poznala Helenu Neumannovou, objevila jsem i účinky té bio levandule chodouňské. Moje tělo miluje harmonizovanou levandulovou vodu, jako skvělá svačina jsou levandulové tyčinky, které prospívají mým střevům a teď v období přijímacích zkoušek na SŠ u nás doma vedou No stress kapky.

 

Pavlína Senič

Nakolik se obracíte při zdravotních neduhách svých nebo kdysi svého syna či při pracovním vyčerpání na alternativní medicínu a bylinky? Kdy a jak vám pomohly?

Velmi ráda se obracím ve svém životě k přírodním produktům. Věřím propojení těla a přírody, ve které nalezneme opravdu všechno, co potřebujeme. Vždy když máme doma nějaké nachlazení, okamžitě vařím čaje, například kopřivové, abychom hodně zaktivovaly ledviny. Kopřiva je z mé zahrady, a mám ji po celou zimu nasušenou. Takže náš rodinný recept na nachlazení je kopřivový čaj s medem.

Také samozřejmě používám bylinné mastičky na dané problémy. Alternativu praktikuji už od svého mládí.

Ale aby to nevyznělo, že medicína není důležitá. Je velmi, a moc si vážím a obdivuji lékařské  kapacity. Ale propojení těchto dvou směrů mi přijde naprosto ideální.

 

Kamila Nývltová

Nakolik se obracíte při zdravotních neduhách svých nebo kdysi svého syna či při pracovním vyčerpání na alternativní medicínu a bylinky? Kdy a jak vám pomohly?

Já mám ráda bylinky. Velmi často piju bylinkové čaje a pomáhám si tak od bolení žaludku, nespavosti, stresu, …. Čaje piju před spaním nebo po celý den, protože si myslím, že to pomáhá. Myslím si, že bylinky a přírodní věci, mají velkou sílu. Samozřejmě, že někdy musíme sáhnout po lécích, ale když se tomu mohu vyvarovat, tak volím přírodní cestu, protože chci do svého těla dodávat jen přírodní věci a nechci ho zahlcovat lékama. Mám moc ráda olejíčky na spánky před spaním a nebo na migrény, kterými velmi trpím. Používám roll ony, kterými si namažu různé části těla a opravdu mi to několikrát velmi pomohlo.

 

Kristýnka Janáčková

Co ty a bylinky?

Dávám bylinky celé rodině, včetně dětí. Já si ráda bylinky i suším, chodím do lesů, polí, sbírám si a suším. A konkrétně levanduli miluji. A bylinkám věřím, mám k nim vztah a dávám je proto i svým dětem. A dokud není nejhůř, tak vše řeším bylinkami.

Jako bylinky máš ty sama nejraději?

Mám ráda právě levanduli. Provází mě dlouhá léta. Byla se mnou i na pouti v Santiago de Compostela, chránila mě v noci ve spacáku. A stříkala jsem si pro pocit levanduli, která mě velmi nabíjela. Když jsem křtila právě svoji knihu, tak jsem s Levandulovým údolím propojila a křtila jsem ji právě i levandulovým olejem. Dá se proto říct, že mě levandule v životě provází víc a víc.

A jaká bylina nesmí chybět u vás doma?

Je to opět levandule. Protože právě Levandulové údolí má olejíčky a různé jiné přípravky, které si třeba natíráme, když mají kluci ekzém. A pak miluji heřmánek, měsíček a pampelišky – z těch miluji med. Hodně na zimu pak sbírám šípek a bez. A více a více objevuji nové, teď třeba ostropestřec, který jsem si zamilovala.


Andrea Kalivodová

Jaký máš vztah k léčení bylinkami?

Čím dál tím lepší a musím říct, že vnímám jaká je to síla a harmonie. Prostě ta příroda umí. A je výborné dostat se k někomu, kdo to umí, kdo tomu rozumí a pak si myslím, že ty výsledky jsou skvělé.

Synům dáváš bylinky?

Zatím ne, ale mají moc rádi bylinkové čaje. A kdyby bylo potřeba něco léčit, tak bych se určitě poradila s odborníky a vydala bych se i touto cestou.

A jaká bylinka ve vašem čaji nemůže chybět?

Meduňka, máta, kopřivy, heřmánek. A když jsou čerstvé, tak to stojí za to.

Jak tě oslovila levandule?

Moc, jsem z Levandulového údolí nadšená. Vyzkoušela jsem tady esenciální olej. Paní majitelka Helenka je moudrá, velkorysá a pravdivá žena. Ví o čem hovoří a to se mi moc líbí.

 

Natálie Debnárová

Jakou máte zkušenost s bylinkami?

Veskrze kladnou, protože moje rodina je ze Šumavy, takže k bylinkám máme takový až rodinný vztah. Hlavně mateřídoušku, částečně levanduli, protože my jsme v té části, kde je taková dolina a není tam příznivé počasí pro levanduli, ale jak zasáhlo období klimatických změn, tak i levanduli se na Šumavě daří.

Dáváte bylinky i svojí dceři při nějakých zdravotních neduzích?

Ano, od malinka. Čaje dokonce moje dcera nemá ráda přislazované a ovocné, pije jen čistě bylinkové. Dokonce má moc ráda i levandulovou limonádu. Čajíček má nejradši mateřídouškový a heřmánkový. A byla atopik a dělali jsme i bylinkové koupele. Na bylinky nedáme dopustit.

A máte nějakou zkušenost s alternativní medicínou?

Úplně ne, ale mám zkušenost s CBD kapkami. Když mi odešel tatínek, tak jsem vlastně tyto kapičky využívala hodně, odmítala jsem jakékoliv chemické léky. Ráda kombinuji téměř ve všem lékařské rady a bylinky.

Jaká bylinka u vás doma opravdu nesmí chybět?

Oleje z drcených růží, protože mi pomáhají na kůži. A mateřídoušku máme téměř na všechno. Pro mého muže jsem teď pořídila kotvičník, tak uvidíme, zpětnou vazbu zatím nemám :-D :-D :-D

 

Markéta Muzikářová

Jaký je tvůj vztah k bylinkách? Využíváš je třeba při svých zdravotních neduzích nebo zdravotních neduzích svých dětí?

Já musím zaklepat, že teď jsou moje děti naštěstí více méně zdravé. Ale sama mám velké zkušenosti s bylinkami. Moje první dvě děti jsou opravdu díky bylinkám, protože jsem nemohla otěhotnět a zkoušela jsem opravdu různé věci. Jak chemii, tak akupunkturu a vše možné. A potkala jsem lékaře, který bylinky sbírá a míchá z nich léčebné směsi. A jsem přesvědčená, že díky nim jsem otěhotněla i v tom vyšším věku. Takže když je potřeba tak doma bylinky využíváme.

Vedeš děti k tomu, aby měly k bylinkám vztah?

Máme velkou zahradu, takže máme spoustu bylin. Trháme je, sušíme. Žijí v tom tak nějak přirozeně. Na spaní třeba děláme levandulové čaje, mátový čaj mají děti rády atd.

 

Bára Fišerová

Jaký je tvůj vztah k bylinkám?

Určitě kladný. Bylinky patří do mého života. Mám ráda bylinkové čaje i bylinkovou kosmetiky.

A co ty alternativní medicína?

Naštěstí jsem jí zatím nepotřebovala, ale pravděpodobně by to v případě potřeby byla první léčba, po které bych sáhla.

A jaká bylinka u tebe doma nesmí chybět?

Levandule, heřmánek.

 

Vlaďka Kouřilová (módní návrhářka)

Používáš na svého syna alternativní medicínu a bylinky?

Ano, používám výhradně. Byť jsem vystudovaný famaceut a jedenáct let jsem strávila v lékárně, tak jsem víc alternativec, než a lá konvenční medicína. Syn je dokonce naučený, že když mu začíná být špatně, tak ví, jaké čaje si má dát. Dokonce před časem dostal k Vánocům aromalampičku, takže je naučený, že si před spaním nakape do aroma lampičky levandulový olej, aby se mu lépe spalo. A už k tomu ani nepotřebuje maminku 😊

Jaká bylinka u vás doma nesmí chybět?

Tak samozřejmě právě ta levandule. Já mám pak ráda ajurvédu a pro ni typické byliny. Když hodně stonáme, tak využívám třeba i lichořeřišnici a tak. Takže to tak kombinuji





Story_2024-03-04_STÃ_SKÃ_ SE JÃ_ PO PRÃ_CI V TELEVI

levandulové údolí