Příběh levandule Chodouňské očima zakladatelek Levandulového údolí

BIO levandule Chodouňská – královna s příběhem

Ne nadarmo se říká, že je levandule královnou bylin. Její širokospektrální léčivé účinky jsou dnes již známé jako rostlina sama. Levandule je také vášeň, a to minimálně v případě Heleny Neumannové a Mileny Krčálové, dvou kamarádek ze základní školy, které se dnes mohou pochlubit jako jediné ze střední Evropy certifikovanou BIO levandulí Chodouňskou. Právě v Chodouni pěstují Helena a Milena levanduli lékařskou, kterou využívají nejen pro své vlastní produkty jako levandulová sůl nebo lahodné levandulové sušenky. Také v jejich bistru v Creative World v Holešovicích je levandule využívána na vaření a své místo našla i u pana doktora Luboše Hájíčka z IPREA Praha, se kterým dámy úzce spolupracují na tvorbě levandulového krému nebo levandulové ústní vody. A brzy se můžete těšit i na raw tyčinku levandule – divoká višeň! Více o levanduli už v našem rozhovoru.    

Dámy, jak a kdy vás napadla levandule? Měly jste pocit, že toho máte málo?:)

Helena: Málo určitě ne:), ale popravdě, když jsem jezdila na farmářské slavnosti a viděla, jak jednotlivé rody sedláků navazují na své předky, začalo mě to hryzat. To je ono. To dává smysl. Pak už jsem hledala v kronikách a další literatuře a zjistila jsem, že střední Čechy znají Levanduli už od 13. století a byliny se zde pěstovaly odpradávna.

Milena: Bylinky obecně milujeme, jako všechny rostlinky. Pracujeme mnoho let s dětmi a na akcích je představujeme rodičům i dětem. Levandule je královna, ale byl to spíš nápad Hely, která projela Provence na svatební cestě, kde jí uchvátila. Já pojedu až letos.J

 

Pěstovat levanduli v našich podmínkách, a ještě v BIO kvalitě asi není úplně jednoduché, byť léta máme čím dále teplejší a levandule nepotřebuje zrovna příliš vláhy. Přesto, jaké byly první úrody a jak lze udržet BIO kvalitu?

Helena: U nás v Levandulovém údolí mírně vápencové půdy střídají tu jílovitou a historie tohoto kraje je obrovsky bohatá. Pan Václav Cílek se této krajině věnoval v mnoha svých článcích i knihách. Čertovy doly, Amerika, Brdy, Koněpruské jeskyně, Točník, Žebrák, Křivoklát, Karlštejn – to jsou všechno poklady do 15 minut od nás. Ano, není jednoduché najít v dnešní době stříhače na pole. Ano, stojí to obrovskou práci na 30 000 bylinách, kterou vám nikdo nezaplatí. A ano, věříme-li, že naši planetu můžeme obhospodařovat bez chemie a s poctivou prací, není to sice jednoduchého, ale dává nám to smysl.

Doba, kdy se lidé vysmívali BIO producentům snad skončila. Alespoň lidé s rozhledem vědí, co BIO produkt člověku přináší. Obzvlášť u byliny. Mladé generace si uvědomují, že jíst kvalitně, zacvičit si v levandulovém poli s aromaterapií, což je u nás možné, je blahodárné pro celý organismus. V našem případě to ještě můžete okořenit tvorbou v naší Manufaktuře v pražských Holešovicích, kde si můžetre vyrobit vlastní BIO krém či sůl s levandulí.

A na otázku – skutečně je takový rozdíál v BIO levanduli a konvenčně pěstované? Ano, je.
Nedávno jsme koupili čistý květ z údajné BIO levandule od jedné nejmenované společnosti a když jsme jej položili vedle našeho, rozdíl byl obrovský. Nejen v barvě, v kvalitě sušení, ale také chuti i vůni. Právě všemi smysly nám levandule dává radost ze života a zdraví.

Milena: Bio rostlinky není tak složité pěstovat, pokud jste pro to zapálení a zařízení. Levandulka je takový „plevel“ a my máme výhodu jílovité půdy, kterou ona miluje. Jilovitá půda v sobě drží poměrně dost vláhy. Nemáme zavlažování nebo traktor na sklízení. Problém je spíš to, že je levandule trvalka. Ostatní bio zemědělci bylinek sklidí úrodu, zorají nebo naženou prasátka, které vše vyčistí. U trvalek je to problém, že se právě toho plevele okolo kytiček nezbavíme. Proto vše děláme. A začátky? Popíchané ruce od bodláků, požehané od lebedy, bolavá záda, spálená ramena od práce na přímém slunci, ale obrovská radost z toho, když další rok vidíte, že se rostliny rozrůstají.

 

Téma lidé nejsou je dnes skloňované asi jako počasí, takže i u vás je to o tom - „pracuje celá rodina“?

Helena: V mém případě ano. Mladí lidé chtějí být „COOL“, zdraví, štíhlí a v kondici, ale myslí si, že štěstí je v tom obléknout trendy oblečení na běhání nebo na kolo a vyrazit za zdravím. Přes den ale touží sedět nejlépe v rámci HOME OFFICE doma u monitoru. To nefunguje. Ani ke štěstí ani k té dokonalé kondici. Takže pracujeme nejvíce s lidmi nad 50 let a lidmi z jiných zemí, kteří sem přicházejí za prací.

Milena: Ano, levanduli stříhají i naše děti, které to samozřejmě nebaví:), sklízela i moje sestra se švagrem z Moravy a mraky brigádníků. Začínají prázdniny a dovolené a my vyrážíme na pole.J

 

Když vidíme fotky z Provance s fialovými lány, lze takových dosáhnout také u nás? Nebo jo dané tím, že se v jejich případě nejedená o BIO kvalitu?

Helena: V Provance pěstují většinou zcela jinou odrůdu, a to konvenčním způsobem. Tedy hnojí, chemicky ničí plevele a pěstují vyšší Levandulové odrůdy pro krásu a kosmetiku. My jsme se vydali cestou levandule lékařské v BIO kvalitě, protože ta v Evropě chybí. Není z čeho vyrábět kvalitní pomoc při trávících a nervových problémech a potřebách hojení.

 

Co všechno lze z levandule vyrábět a co všechno najdeme u vás?

Helena:V podstatě vše. Levandulové základní suroviny, jako vyrábíme my pro každodenní užití: sůl, cukr, třtinový cukr, olej, čaje, máslo, mléko, nebo med, marmelády. Nebo pak již právě pomocníci při léčbě. Oleje, koncentráty, ústní vody, maceráty, kapky na žaludek, zevní krémy - tam teprve začínáme. Administrativa je v podstatě STOPKOU pro byliny, protože farmaceutické firmy mají celosvětově zalobováno, aby se nedej bože lidé dozvěděli, že by zvládli problém bez drahých chemických medikamentů.

 

Jak se vyrábí levandulová limonáda nebo levandulový olej?

Čaj je čistým výluhem z byliny s citronem či limetkou. V budoucnu chystáme i kombinace s mandarinkou nebo rakytníkem. Limonáda obsahuje třtinový cukr a skořici a její výroba je naše tajemství:). Zákazníci si chválí její svěžest a chuť, a ještě pomáhá při žaludečních a střevních potížích.

 

S levandulí pracujete také v řemeslné dílně v Creative World, vaším dalším projektem, co si mohou u vás návštěvníci vyrobit a odnést? 

Helena: V podstatě vše do kuchyně i koupelny čistě z přírody v BIO kvalitě. Se svým designem, vlastnoruční etiketou, dekorací dle své fantazie a ještě kvalitní.

Milena: Toho je opravdu moc. V truhlářské dílně si návštěvníci vyzkouší práci se dřevem od zatloukání hřebíků, řezání polínek až po jednoduché vyřezávání, k papíru, korku a dřívek si pak vyrobí kočičku, v limonádovně si namíchají vlastní limonádu a k ní si vyrobí etiketu, nebo si připraví lodičku s vlajkou, v bylinkárně si mohou naplnit a odekorovat skleničku levandulovým krémem, poznávat bylinky pohledem i čichem, ve světě z papíru si postaví domeček z kartonu i s nábytkem nebo si vyzdobí obálku či kuchařskou čepici.

 

Levandule navázala na Creative World a vaše festivaly pro rodiny s dětmi na farmách a pak po celé zemi. Jak si dnes stojíte a jak vnímáte vývoj takových aktivit? Mají děti a rodiny zájem o řemesla, tradice, naučné stezky? Kam jste se posunuly?

Helena: Mají, ale na toto téma se těžko odpovídá. Například my už dva roky fungujeme v Praze a pravidelně měníme v Creative World koncept, v podstatě se přesouváme v prostor pro dospělé i děti. Nikoliv jen pro děti. Občas má člověk pocit nevděčné práce, když víte, že třeba rodiče uhradí kurs angličtiny za tisíce, ale 250 Kč za celodenní program je moc a ještě si donesou vlastní pití. Ale to už k naší práci patří. Všeobecně není moc lidí, kteří by chtěli pracovat s dětmi, a tak sehnat kvalitní animátory a asistenty je nadlidský úkol. Tedy abychom udrželi kvalitu, měníme se spíše  v multimediální prostor pro mladé, puberťáky a dospělé, ale s tím, že jsme vybaveni nádherným fundusem a hrami i tvorbou pro děti i dospělé, je to vše zase krásná práce a další výzvy. Vlastně jsme otevřeni každému, kdo má dobrý nápad na akci, tvorbu, pohyb, poznání.

Milena: Poměrně dost času nám zabere Creative World v Holešovicích a výroba levandulových produktů. Sem jsme také přesunuli mnohé aktivity. Programy pro školy a školky děláme denně a odpoledne a víkendy jsou věnovány veřejnosti. Na akce nám ale stále zbývá čas, i když už ne v rozsahu jako před několika lety, kdy jsme začínali. Některé školy a školky se snažíme podporovat také zdarma s naším programem po celé ČR. Stále tedy působíme po celé zemi a občas kočujeme:).

Doprava zdarmapři nákupu nad 1 500 Kč
Free shippingon purchases over 1 500 CZK
Expedice do 24 hodin
Expedition during 24 hours
BIO certifikace
ORGANIC certification
FSC certifikace100% kompostovatelný obal
FSC certification

Akce v Levandulovém údolí

Events in Lavander Valley

levandulové údolí levandulové údolí
levandulové údolí